ورکشاپ های جامع آموزش مقاله نویسی آی اس آی

کارگاه یک روزه آموزش مقاله نویسی با

استانداردهای بین المللی مجلات ISI مورخ جمعه پنجم مهر ماه 1392

(1392/7/5) در مجتمع آموزشی البرز برگزار خواهد شد.


نظر به جامعیت موضوعات پیرامون مقاله نویسی و لزوم داشتن اطلاعات پایه در زمینه اصول نگارش مقاله بر مبنای چهارچوب علمی، متدولوژی صحیح تحقیق و بایگانی اطلاعات علمی با یک نرم افزار مناسب و تسهیل کننده امر مقاله نویسی، سعی شد کلیه این مباحث را در کلاسهای آموزشی و کارگاه ها به صورت توام به محققان انتقال داده شود. برای اولین بار این دوره ها توسط دکتر عبداله زاده طراحی و در دوره آموزشی جامع در کوتاه ترین زمان به محققان انتقال داده می شود. تاکنون دوره های rpe به صورت کشوری و استانی برگزار شده است.

research methodology + paper writing + endnote = rpe

طیف مخاطبان دوره های مقاله نویسی و ورکشاپ های آی اس آی

استفاده از مطالب ارائه شده در کلاس های آموزشی برای تمامی رشته های دانشگاهی مفید بوده و مطالعه راهنمای آموزشی جستجوی پیشرفته علمی در بانک های اطلاعات علمی و آموزش نرم افزار اندنوت به همه محققان در گرایش های مختلف تحصیلی توصیه می شود.

محل برگزاری و ثبت نام دوره های آموزشی
در حال حاضر ورکشاپ های آموزشی مقاله نویسی به صورت خصوصی و گروهی در شهرستان تهران (بالاتر از میدان انقلاب اسلامی، خیابان نصرت، آموزشگاه البرز) برگزار می شود.

آدرس جهت نام نویسی و شرکت در دوره های آموزشی مقاله نویسی isi
(دوره های کوتاه مدت یک روزه و بلند مدت)
آموزشگاه البرز

آدرس: تهران، میدان انقلاب، خ کارگر شمالی، خ نصرت، بعد از رستوران نصرت، پلاک 56، آموزشگاه البرز


شماره تماس آموزشگاه جهت ثبت نام: 66923806 و 66597285  (021)


مدرس ورکشاپ و کلاس های آموزشی: دکتر عبداله زاده 

(شماره تماس جهت پاسخگویی به سوالات: 09178184007 دکتر عبداله زاده)


زمان های برگزاری

هر ماه یک کارگاه

(جهت کسب اطلاعات بیشتر با آموزشگاه تماس حاصل فرمایید)


بخشی از سرفصل های آموزشی

آموزش گام به گام مقاله نویسی (آموزش نحوه نگارش عنوان، چکیده، کلمات کلیدی، مقدمه، روش کار یا متدولوژی، نتایج، بحث و نتیجه گیری، منابع مطابق فرمت بین المللی جهت سابمیت به مجلات آی اس آی و علمی-پژوهشی)
آشنایی با پایگاه های آنلاین online databases

آشنایی با isi وابسته به تامسون- رویتر
آشنایی با مفاهیم impact factor  (if)، h-index، citation rate
چطور بفهمیم ژورنال مورد نظر ما در فهرست isi نمایه شده یا خیر؟
آشنایی با سرچ پیشرفته مقالات آی اس آی و نحوه دسترسی به آنها
اشنایی با استایل نگارش علمی بخش های مختلف یک مقاله علمی پژوهشی  و آی اس آی
آیا هر آنچه که در فهرست isi آمده باشد دارای اعتبار است؟
آشنایی با نحوه نگارش cover letter برای مجلات آی اس آی
نحوه انتخاب بهترین و مرتبط ترین مجلات isi برای سابمیشن مقاله خودمان
آشنایی با نرم افزار ساخت کتابخانه شخصی و رفرنس نویسی (endnote x6)

آیا می دانید تنها عده بسیار قلیلی از دانشجویان و حتی اساتید با شیوه صحیح جستجوی علمی در محیط وب آشنایی دارند؟
پس از نگارش یک مقاله چگونه می توان آن را برای یک مجله به صورت رایگان ارسال نمود؟ رویکردهای صحیح انتخاب مجله جهت ارسال مقاله مان چیست؟

مطالب حاشیه کارگاه
آموزش هنر مکاتبه با محققان و سازمان های بین المللی جهت استفاده از کمک های علمی و بورس های تحصیلی

سطوح علمی محققان جهت شرکت در گارگاه های مقاله نویسی1- اساتید دانشگاه ها
2- دانشجویان و فارغ التحصیلان مقاطع تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی)
3- سایر محققان علاقه مند
 
مدرس دوره های آموزشی
 
دکتر  عبداله زاده
 داور مجلات بین المللی isi
شماره تماس با مدرس: ۰۹۱۷۸۱۸۴۰۰۷ 
 جهت برگزاری دوره های آموزشی مقاله نویسی و کارگاه های آموزشی مقاله نویسی ISI در مراکز علمی و دانشگاه ها با شماره تماس مدرس تماس حاصل فرمایید.
 

برچسب‌ها: دوره های RPE, دوره های آموزش مقاله نویسی, کارگاه مقاله نویسی, آشنایی با ISI
+ نوشته شده توسط Alborz Group در و ساعت |

اهمیت مقاله نویسی

یکی از معیارهای کلیدی ارزیابی فعالیت علمی یک محقق، یک دانشگاه و یا در سطح کلان یک کشور بررسی میزان انتشارات علمی آن شخص، دانشگاه و یا کشور است. در حقیقت چاپ مقالات علمی معتبر مدرکی دال بر صحت متدولوژی تحقیق میدانی، آزمایشگاهی و یا کتابخانه ای بوده  و از این رو در محافل علمی داخل و خارج از کشور چاپ یک مقاله معتبر دارای اهمیت فوق العاده بالایست.

نظر به اهمیت داشتن مقاله در راهیابی به مقطع دکتری تخصصی و یا اخذ بورس تحصیلی و همچنین انتشار و اشتراک گذاری یافته های علمی خود مطابق چهارچوب تعریف شده مجلات علمی-پژوهشی و isi کارگاه ها و کلاس های آموزشی خصوصی و گروهی مقاله نویسی سعی در ارائه نکات کاربردی در زمینه چاپ مقاله مطابق اصول علمی و بین المللی خواهد نمود. جهت کسب اطلاعات بیشتر و نام نویسی با آموزشگاه البرز تماس حاصل نمایید. محققان در کارگاه های یک روزه مقاله نویسی با روش مقاله نویسی، چهارچوب مقاله نویسی بر مبنای استانداردهای نشر علمی، نکات مقاله نویسی با زبان انگلیسی و فارسی، فرمت مقاله نویسی، روش رفرنس دهی، نرم افزار اندنوت و ... آشنا خواهند شد.

معرفی نرم افزار اندنوت
نرم افزار endnote هم اکنون به عنوان ابزاری قدرتمند جهت مدیریت اطلاعات کتابشناختی، سازماندهی منابع و مآخذ، جستجوی اینترنتی در اختیار طیف وسیعی از محققان قرار گرفته است.
در رابطه با گسترش جهانی این نرم افزار ذکر یک نکته کافیست که بسیاری از انتشارات بین المللی و سایت های ایندکس کننده مجلات مختلف و همچنین موتور قدرتمند گوگل اسکولار از قابلیت های این نرم افزار پشتیبانی نموده و آیکون های اختصاصی این نرم افزار را بر روی سایت های خود تعبیه نموده اند.
با توجه به گسترش منابع اینترنتی و مقالاتی که غالباً در فرمت های الکترونیکی ارائه می شوند، در محققان و پژوهشگران امروزی نیاز مبرمی به بایگانی، ذخیره سازی و بازیابی اطلاعات ایجاد شده است. نرم افزار اندنوت گامی موثر در جهت پاسخگویی به این نیاز مدرن برآمده است.
با توجه به قابلیت های نرم افزار اندنوت و کمک به مقاله نویسی و رفرنس نویسی، در کارگاه های آموزشی به آموزش این نرم افزار نیز پرداخته خواهد شد.


برچسب‌ها: نرم افزار اندنوت, Endnote, آموزش مقاله نویسی, اصول مقاله نویسی, تامسون
+ نوشته شده توسط Alborz Group در و ساعت |
معرفی آی اس آی ISI

مجلات یا ژورنال های مختلفی در سراسر دنیا وجود دارند که می توان مقاله علمی را بر اساس فرمت آنها تدوین و ارسال نمود. اما از بین بیش از 90 هزار ژورنال علمی تنها دسته ای از این مجلات از لحاظ علمی معتبر بوده و چاپ مقاله در بین آنها ارزش زیادی دارد. با توجه به تعدد ژورنال ها در حیطه های مختلف علمی و عدم اعتبار یکسان ژورنال ها نیاز مبرمی جهت ساماندهی به ژورنال ها وجود داشت. یکی از موسسات موفق در این زمینه موسسه اطلاعات علمی تامسون رویتر بود. این موسسه توانست با ارزیابی علمی مجلات مختلف جهان لیست پویایی را تحت عنوان مجلات isi به محققان و دانشمندان سراسر دنیا ارائه نماید.

در بین مجلات داخل کشور نیز مجلاتی که دارای امتیاز علمی-پژوهشی، علمی-آموزشی و یا علمی-ترویجی هستند از لحاظ علمی دارای اعتبار هستند. اعتبارسنجی مجلات داخل کشور به عهده وزارت علوم و همچنین وزارت بهداشت است و هر ساله لیست مجلات معتبر و دارای امتیاز علمی منتشر می شود.


همانطور که در کلاس های آموزش مقاله نویسی گفته شد، موسسه تامسون رویتر که مجلات آی اس آی را طبقه بندی و گزینش می نماید. رشته های مختلف را نیز دسته بندی کرده است. جهت مشاهده دسته بندی رشته های مختلف دانشگاهی از نظر اسکوپ به ادامه مطلب مراجعه فرمایید.


برچسب‌ها: تامسون, ISI, مقاله, مجلات ISI, آموزش مقاله نویسی
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط Alborz Group در و ساعت |
مقالات isi چه انواعی دارند؟

مقالات دسته بندی مشخصی داشته و نگارش هر کدام تابع اصول خاصیست. به طور کلی می توان مقالات را در دسته های ذیل جای داد: research paper, review,  short communication, reports و ...

***

چرا یک مقاله جهت اخذ بورس تحصیلی و راهیابی به مقاطع بالاتر و دکتری تخصصی مهم است؟
یک مقاله علمی چاپ شده (فارسی یا انگلیسی دارای امتیاز علمی) مدرک مستدلی است که منکعس کننده طی یک مسیر پر فراز و نشیبیست که یک محقق آن را به درستی پیموده است. بنابراین یک مقاله خوب به نوعی بیان گر زحمات یک محقق و صحت متدولوژی تحقیق است. باعنایت به این موضوع پر واضح است که می تواند به عنوان مدرکی معتبر جهت ارزیابی علمی یک محقق یا یک موسسه آموزشی بکار گرفته شود.

آیا تمامی مجلات isi از اعتبار یکسانی برخوردار هستند؟

خیر، مجلات ای اس ای بسته به میزان ضریب تاثیر آنها (if یا impact factor ) رتبه بندی می شوند. حتی برخی از مجلات isi از سوی برخی مراکز علمی داخل کشور نامعتبر شناخته شده اند.

***

آیا برای چاپ مقاله در مجلات isi بایستی هزینه پرداخت کرد؟

لزوماً خیر، مجلات isi بسیار معتبری وجود دارند که جهت چاپ مقاله نیاز به پرداخت هیچ گونه هزینه ای نیستند. در این میان مجلات معتبر دیگری نیز وجود دارند که جهت چاپ مقاله از شما پول دریافت می کنند. هرچند متاسفانه مجلات دیگری وجود دارند که علاوه بر اینکه فاقد اعتبار علمی هستند از شما پول دریافت نموده  و ارزش چندانی ندارند. بطورکلی مجلاتی که داوری تخصصی نداشته و به سرعت به شما پذیرش می دهند و در ازای آن از شما هزینه دریافت می نمایند، فاقد اعتبار علمی هستند. البته رویکردهای صحیح انتخاب ژورنال محدود به این موارد نشده و مبحث وسیع تری را به خود اختصاص می دهد.

***
سابمیت یک مقاله چیست و چه روندی دارد؟
سابمیشن آخرین گام پس از نگارش مقاله بوده و پس از به فرمت در آوردن مقاله برای مجله مورد نظر ارسال می شود. امروزه روند سابمیشن بسیاری از مجلات به صورت اینترنتی قابل انجام است.برچسب‌ها: بورس تحصیلی, انواع مقالات ISI, هزینه چاپ مقاله
+ نوشته شده توسط Alborz Group در و ساعت |
response letter چیست؟
همانگونه که در کلاس های آموزش مقاله نویسی ISI  پس از اینکه مقاله شما مورد بررسی داوران قرار گرفت، سردبیر پس از بررسی نظر داوران و اعمال نظر شخصی خود تصمیم به رد یا پذیرش مقاله شما می نماید. در موارد بسیاری از شما خواسته خواهد شد که مقاله شما نیاز به اصلاحاتی دارد و پس از این اصلاحات است که شما موفق به اخذ پذیرش خواهید شد.
ممکن است پاسخ ها و تصحیحاتی که شما ارائه داده اید مجدداً مورد قبول داور قرار نگیرد و مجدداً مقاله به شما عودت داده شود در این مواقع نیاز به دقت بیشتر است. حتی ممکن است پس از سه بار پاسخ به سوالات داوران و در صورت عدم رعایت نکات مطروحه مقاله شما به کلی رجکت شود و مجبور به ارسال آن به مجله دیگری شوید. بنابراین همیشه در پاسخ ها و اصلاحات دقت کافی را مبذول فرمایید.

آشنایی با چند اصطلاح داوری:

در صورتی که مطابق فرمت مجله مقاله شما هر خط آن شماره گزای شده باشد یا به عبارت دیگر line number داشته باشد، داوران جهت ارجاع نظر خود به یکی از سطرهای مقاله به طور مخفف کاراکتر l را که منظور شماره خط است ذکر نموده و جلوی آن یک عدد که همان شماره خط است ذکر می نمایند. مفهوم p نیز شماره پارگراف و یا شماره صفحه است.


برچسب‌ها: کلاس های آموزش مقاله نویسی, داوری, پاسخ به سوالات داوری, تصحیح مقاله, ISI
+ نوشته شده توسط Alborz Group در و ساعت |

هر چند در طی سال های گذشته جایگاه بین المللی کشورمان از لحاظ تعداد مقالات به گزارش پایگاه استنادی اسکوپوس رشد فزاینده ای داشته است، اما ماورای مسایل تبلیغاتی متاسفانه توجه کمتری به مبحث کیفیت و اخلاق نگارش علمی شده است. بطوریکه که می توان ادعا نمود در صورتی که مبحث تعهدات اخلاقی در کشور جدی گرفته نشود ممکن است بسیاری از ژرنال های معتبر در سراسر دنیا نوع نگاه خود را نسبت به مقالات تازه ارسالی کشور تغییر داده و روند اخذ پذیرش حداقل در مجلات طراز اول با مشکلات عدیده ای روبرو شود. متاسفانه مراکز غیر قانونی زیادی با توجه به منافع مالی شروع به سرقت ادبی نموده و مقالات علمی پژوهشی یا isi آماده را تهیه می نمایند. امروزه نرم افزارهای قدرتمند فراوانی در اختیار مجلات قرار گرفته است که کشف این خطاها را بسیار آسان نموده است که در نهایت سر افکندگی نویسندگان را به دنبال خواهد داشت. 


جهت کسب اطلاعات بیشتر مطالعه بخش های مربوط به تعهدات اخلاقی انتشارات بین المللی مطالعه مقاله زیر توصیه می شود:


میرعارفین، م س.، شایگان، ج. مدائنی س س.، امیدخواه، م.ر. 1391. لزوم رعایت اصول اخلاقی در نگارش مقالات و گزارش ه ای علمی. نشریه مهندسی شیمی ایران، سال یازدهم، شماره 62، 83-80

+ نوشته شده توسط Alborz Group در و ساعت |

یک مقاله پژوهشی ثمره یک کار تحقیقاتی بوده که پیش از نگارش مقاله انجام شده است. فرضیه علمی مورد بررسی در تحقیق صورت پذیرفته می بایستی فرضیه نوینی بوده باشد تا مقاله حاصل از آن قابلیت چاپ پیدا کند. تقریباً نوآوری پیش شرط اصلی تمامی ژورنالهای معتبر علمی جهت چاپ مقاله است. نوآوری و جدید بودن کار تحقیقاتی می تواند در بخش های مختلف یک مقاله یا کار تحقیقاتی نظیر اجرای روشی جدید، بررسی فرضیه جدید، رد فرضیه ی قدیمی، منطقه مطالعاتی جدید، ابزار جدید، گونه جدید و ...  لحاظ شده باشد. به طور معمول دانشمندان و محققان با کمک یافته های یکدیگر که سابقاً به شکل مقاله منتشر شده است، شاخه های مختلف علمی را توسعه می دهند. بنابراین سعی نمایید همسو با سایر محققان به تحقیق پرداخته و ایده ها و پرسش های نوینی را به جامعه علمی ارائه دهید.


نکته مهم: پیش از نگارش مقاله توصیه می شود صفحه اصلی مجله و فرمت مجله مورد هدف خود را مطالعه و بر مبنای آن مقاله خود را تنظیم نمایید. مجلات زیادی وجود دارند که جهت چاپ مقاله در آنها می بایستی از الگوی خاصی پیروی شده و یا دارای محدودیت از نظر تعداد لغات هستند. کلیه این اطلاعات در قسمت راهنمای نویسندگان یا guide for author ذکر شده است. پر واضح است درصورت عدم توجه به این نکته ممکن است پس از تدوین مقاله، مجبور به ایجاد تغییراتی در متن مقاله نگارش شده خود شوید.

بخشی از کارگاه های آموزشی مقاله نویسی آی اس آی و جستجوی پیشرفته در پایگاه های علمی به این مباحث پرداخته خواهد شد.


 


برچسب‌ها: مقاله علمی پژوهشی, فرمت مجلات, انتخاب مجله, سابمیت مقاله, ارسال مقاله
+ نوشته شده توسط Alborz Group در و ساعت |
آموزش مقاله نویسی
یک مقاله پژوهشی ثمره یک کار تحقیقاتی بوده که پیش از نگارش مقاله انجام شده است. فرضیه علمی مورد بررسی در تحقیق صورت پذیرفته می بایستی فرضیه نوینی بوده باشد تا مقاله حاصل از آن قابلیت چاپ پیدا کند. تقریباً نوآوری پیش شرط اصلی تمامی ژورنالهای معتبر علمی جهت چاپ مقاله است. نوآوری و جدید بودن کار تحقیقاتی می تواند در بخش های مختلف یک مقاله یا کار تحقیقاتی نظیر اجرای روشی جدید، بررسی فرضیه جدید، رد فرضیه ی قدیمی، منطقه مطالعاتی جدید، ابزار جدید، گونه جدید و ...  لحاظ شده باشد. به طور معمول دانشمندان و محققان با کمک یافته های یکدیگر که سابقاً به شکل مقاله منتشر شده است، شاخه های مختلف علمی را توسعه می دهند. بنابراین سعی نمایید همسو با سایر محققان به تحقیق پرداخته و ایده ها و پرسش های نوینی را به جامعه علمی ارائه دهید.
نکته مهم: پیش از نگارش مقاله توصیه می شود صفحه اصلی مجله و فرمت مجله مورد هدف خود را مطالعه و بر مبنای آن مقاله خود را تنظیم نمایید. همان طور که در کلاس های آموزش مقاله نویسی ISI گفته شد، مجلات زیادی وجود دارند که جهت چاپ مقاله در آنها می بایستی از الگوی خاصی پیروی شده و یا دارای محدودیت از نظر تعداد لغات هستند. کلیه این اطلاعات در قسمت راهنمای نویسندگان یا guide for author ذکر شده است. پر واضح است درصورت عدم توجه به این نکته ممکن است پس از تدوین مقاله، مجبور به ایجاد تغییراتی در متن مقاله نگارش شده خود شوید.


برچسب‌ها: راهنمای نویسندگان, آموزش مقاله نویسی, ISI, فرضیه تحقیق, نوآوری
+ نوشته شده توسط Alborz Group در و ساعت |

ISI, Translation, maghalenevisi, SPSS